kontrakt bez atu

GraBrydz.com

> Strona startowa

Ale brydz!

Historia brydża i jego ewolucja wraz z pojawieniem się nowych technologii


Istnieją różne odmiany brydża; wszystkie wywodzą się bezpośrednio od wista – popularnej w XIX-wiecznej Europie gry karcianej wypartej przez brydża.


1885: „Biritch”

W Anglii pojawia się gra zwana także „rosyjskim wistem”.

1904: Brydż licytowany

Rozwija się brydż licytowany i około 1910 roku wypiera brydża-wista.

1925: Brydż kontraktowy

Harold Stirling Vanderbilt spisuje zasady brydża kontraktowego. Aż do wybuchu drugiej wojny światowej gra się głównie w brydża licytowanego, jednak to brydż kontraktowy wypiera ostatecznie pozostałe formy brydża i jest dziś przyjęty na całym świecie.

1983: Brydż w sieci lokalnej

Kanadyjski student i miłośnik brydża Thierry d'Herbigny wymyśla program do gry na komputerze osobistym (który w tamtych czasach waży około czterdziestu kilogramów, nie ma dysku twardego i korzysta tylko z miękkich 5-calowych dyskietek!) i umieszcza go w sieci komputerowej montrealskiej politechniki.

1987: Brydż online

Wraz z nowymi technologiami program ciągle się zmienia. W latach 80. Internet jeszcze nie istnieje. We Francji rozwija się jednak i jest wykorzystywany przez miliony użytkowników terminali system telematyczny Minitel. Thierry umieszcza oczywiście swój program w sieci i dzieli się nim z innymi amatorami brydża.

2007: Brydż w telefonie komórkowym

Thierry jako pierwszy tworzy aplikację brydżową na smartfony, którą prezentuje przedpremierowo na konferencji prasowej podczas Międzynarodowego Festiwalu Brydżowego w Biarritz.

2011: Brydż i Playmate

Na Międzynarodowym Festiwalu Brydżowym w Deauville Thierry wywiera duże wrażenie na obsłudze i dziennikarzach, prezentując swojego Playmate'a. Playmate jest nowoczesną wersją Bridgemate'a, umożliwia granie także w inne gry (pokera, tarota, belotkę itp.) i wykorzystuje dzisiejsze technologie (smartfon zamiast osobnego urządzenia, sieć Wi-Fi zamiast analogowych fal radiowych).

2013: Bridż w erze „big data”

Grasz z robotami, które wykorzystuja nie tylko swoja sztuczna inteligencje, lecz takze setki milionów decyzji podjetych wczesniej przez zywych graczy. W przypadku gier logicznych roboty maja swoje ograniczenia i zaden nie jest w stanie oddac subtelnosci gry czlowieka, dlatego przyjelismy odwrotne zalozenie: to roboty sa wspomagane przez ludzi.
Kiedy program ma podjac decyzje, szuka w bazie danych decyzji gracza-czlowieka, która najbardziej przypomina dana sytuacje. W ciagu trzydziestu lat zbudowalismy bowiem baze kilkuset milionów rozdan. Dlatego staly gracz moze stwierdzic kiedys, ze jego przeciwnik rzuca te sama karte, która on sam zagral kilka lat wczesniej. Granie jest najlepszym sposobem na rzetelne sprawdzenie swoich umiejetnosci, bo przeciwnicy-roboty nie moga wymieniac miedzy soba informacji bez twojej wiedzy.

Pan Thierry d'Herbigny

Thierry d'Herbigny
Zalozyciel

Gracze-ludzie

NST
Siedziba firmy



wróc do spisu tresci